Ağız ve Çene Cerrahisi (Gömülü Dişler ve Kist operasyonları)

Home / Ağız ve Çene Cerrahisi (Gömülü Dişler ve Kist operasyonları)
Ağız ve Çene Cerrahisi (Gömülü Dişler ve Kist operasyonları)
  • Gömülü bir yirmilik diş, dişin en iyi şekilde çekilmesi anlamına gelen bir dizi soruna neden olabilir. Bunlar genellikle şunlardır: – Dişi çevreleyen diş etinde tekrarlayan enfeksiyon atakları. Bu durum ağrı ve şişliğe yol açar.- Yirmilik dişte ya da öndeki dişte çürümeye neden olan gıda paketlenmesi.- Ağza düzgün bir şekilde gelmediği takdirde yirmilik dişin etrafında kistler oluşabilir. Kist, normalde gelişmekte olan bir yirmilik dişi çevreleyen kesenin sıvı ile dolması sonucu oluşur.
  • Çıkarma sırasında biraz kanama olsa da bu genellikle çok hızlı bir şekilde durur ve yara dikilirse bir sorun olması olası değildir. Eve döndüğünüzde bölgenin tekrar kanaması halinde, bu genellikle rulo haline getirilmiş bir mendil veya bezle bölgeye en az 10 dakika boyunca baskı uygulanarak durdurulabilir. Kanama durmazsa lütfen bölümle iletişime geçin.- Özellikle antibiyotik kullanılıyorsa enfeksiyon nadirdir.- Alt yirmi yaş dişlerinin köklerine çok yakın uzanan iki sinir vardır. Bu sinirlerden biri alt dudağınıza, çenenize ve alt dişlerinize his verir. Diğeri ise dilinize his verir ve tat almanıza yardımcı olur. Bazen yirmilik diş çekilirken bu sinirler zedelenebilir. Bu durum dudağınızda, çenenizde veya dilinizde karıncalanma veya uyuşmaya, daha nadiren de tat almada değişikliğe neden olabilir. Yaklaşık her 10 kişiden birinde birkaç hafta sürebilen bir miktar karıncalanma veya uyuşma olacaktır. Her 100 kişiden birinden daha azında bir yıldan fazla süren sorunlar yaşanacaktır. Dişiniz zor bir pozisyondaysa bu riskler daha yüksek olabilir. Cerrahınız yüksek risk altında olup olmadığınızı size söyleyecektir.
  • TBu bir değişkendir. Bazı yirmi yaş dişlerinin çekilmesi sadece birkaç dakika sürebilir. Çıkarılması için parçalara ayrılması gereken daha zor yirmi yaş dişlerinin çıkarılması yaklaşık 20 dakika sürebilirYirmi yaş dişlerinin çıkarılmasından sonra çok fazla ağrı veya şişlik olur mu? Ameliyattan sonra ağzınızın içinde ve dışında bir miktar rahatsızlık ve şişlik olması muhtemeldir. Bu durum genellikle ilk üç gün daha kötüdür ancak tüm ağrıların geçmesi iki haftayı bulabilir. Ayrıca çenenizin sertleştiğini fark edebilirsiniz ve bir hafta kadar yumuşak bir diyet uygulamanız gerekebilir. Ağrı olması muhtemel ise cerrahınız sizin için ağrı kesiciler ayarlayacaktır. Çekim işleminden sonra bir antibiyotik kürü almanız da gerekebilir. Yüzünüzün derisinde bir miktar morarma olabilir ve bunun geçmesi iki hafta kadar sürebilir.
  • Genellikle birkaç gün işten izin almanız ve bu süre boyunca yorucu egzersizlerden kaçınmanız gerekecektir. Kullanılan anestezi türüne bağlı olarak araba kullanamayabilirsiniz (intravenöz sedasyondan 24 saat sonra ve genel anesteziden sonra 48 saat boyunca)
İşlem Süresi : 10 Gün
Anestezi Yöntemi: Lokal
İşe Dönüş: Hemen
Sonuçların Kalıcılığı: 5 Yıl

Güzel gülüşler, güzel hayatlar yaratır.