Diş Ölçümü

Home / Diş Ölçümü
Diş Ölçümü
 • Ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü alma aşamaları şu şekildedir: Hastanın ağız boşluğu tarayıcı kamera ile görüntülenir ve üç boyutlu ölçü alınır.
  Ölçümler doğrultusunda alınan üç boyutlu görsel model tarayıcı kamera ile bilgisayar ortamına aktarılır.
  Bilgisayar ortamında görüntülenen üç boyutlu ağız içi modeli ile oluşturulan ölçümler hata payını ortadan kaldırır. Bu işlem ile ağız içi ölçülerin alınmasındaki hata payı 1/1000’e kadar düşürülmüş olur. Bu sayede süreç, protez uygulamalarında ağza ve dişlere tam oturan tasarım modellerinin oluşturulmasını sağlıyor. Dolayısıyla dijital ölçü ve tarama sistemleri hem en uygun ölçünün alınması hem de hastanın konforu için en ideal ölçü alma yöntemidir.
 • Dijital ölçümün kullanım alanları aşağıdaki gibidir: Porselen köprü hazırlığı
  Diş kaplama çeşitleri
  Lamina veneer hazırlığı
  Ağız içi ölçü alma
  Porselen kuron hazırlama
  Kakma dolgu konstrüksiyonu
  Onley dolgu inşaatı
 • Dijital ölçü ve tarama sistemlerini kullanmanın avantajları şunlardır: Ağız içi kameraların kullanımı diş hekimleri ve diş teknisyenleri için hata payını ortadan kaldırır.
  Ölçü işlemi tek bir seansta tamamlanır.
  Diş tedavi süreleri en aza indirilir.
  Geleneksel diş ölçümü sırasında yaşanan bulantı ve kusma gibi reaksiyonlar ortadan kalkar.
  Hastaların diş tedavisinin sonucuna ilişkin beklentileri ve estetik görünüm beklentileri tam olarak karşılanır.
 • Cad/Cam sistemi, bilgisayar destekli bir tasarım ve üretim sistemidir. 1980’li yılların başından beri kullanılmaktadır. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ile büyük ilerleme kaydeden bu sistem, ağız içi kamera ve dijital ölçüm ve tarama sistemi kullanılarak alınan ölçülerin bilgisayar ortamına aktarılması ve sonrasında freze makineleri ile imalat yapılması sistemine dayanmaktadır. Geleneksel yöntemler haftalar sürerken Cad/Cam sistemi tedavinin aynı seansta tamamlanmasına olanak tanır. Bu sayede daha hızlı ve konforlu bir tedavi sağlar. Bu nedenle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.
İşlem Süresi : 10 Gün
Anestezi Yöntemi: Lokal
İşe Dönüş: Hemen
Sonuçların Kalıcılığı: 5 Yıl

Gülüşleriniz, sizin için ne kadar önemliyse, bizim için de o kadar önemlidir.