Ağız Diş ve Çene Cerrahisi: Nedir ve neyi tedavi eder?

Home / Treatment / Ağız Diş ve Çene Cerrahisi: Nedir ve neyi tedavi eder?
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi: Nedir ve neyi tedavi eder?

Oral ve maksillofasiyal cerrahi (OMS), diş hekimliğinde ağız, çene ve yüzdeki hastalıkların, yaralanmaların ve kusurların teşhis ve tedavisine odaklanan bir uzmanlık alanıdır. OMS cerrahları aynı zamanda maksillofasiyal cerrahlar veya oral cerrahlar olarak da bilinir

OMS neleri tedavi eder?

OMS cerrahları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli durumları tedavi eder

Diş ve yüz yaralanmaları: OMS cerrahları çene, diş ve diğer yüz kemiklerindeki kırıkları onarabilir. Ayrıca ağız ve yüzdeki kesik, çürük ve yanık gibi yaralanmaları da tedavi edebilirler.
Diş hastalıkları: OMS cerrahları diş çürükleri (çürükler), periodontal hastalık ve ağız kanseri dahil olmak üzere çeşitli diş hastalıklarını tedavi edebilir.
Çene bozuklukları: OMS cerrahları TME bozukluğu, uyku apnesi ve yüz deformiteleri gibi çene bozukluklarını tedavi edebilir.
Konjenital anomaliler: OMS cerrahları yarık dudak ve damak ve az gelişmiş çeneler gibi doğumsal anomalileri tedavi edebilir.
Oral ve maksillofasiyal tümörler: OMS cerrahları oral ve maksillofasiyal tümörleri çıkarabilir.

OMS nasıl gerçekleştirilir?

OMS prosedürleri lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilebilir. Kullanılan anestezi türü, gerçekleştirilen spesifik prosedüre bağlı olacaktır.

OMS prosedürleri bir hastanede, ayakta tedavi cerrahi merkezinde veya bir diş hekiminin muayenehanesinde gerçekleştirilebilir.

OMS’nin riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi, OMS ile ilişkili riskler vardır. Bu riskler aşağıdakileri içerir:

Enfeksiyon: Enfeksiyon her ameliyat için olası bir risktir. OMS cerrahları, steril aletler ve teknikler kullanmak gibi enfeksiyon riskini azaltmak için adımlar atarlar.
Kanama: Kanama, OMS’nin bir başka olası riskidir. OMS cerrahları kanamayı kontrol etmek için dikiş veya zımba kullanmak gibi adımlar atarlar.
Ağrı: Ağrı, ameliyatın yaygın bir yan etkisidir. OMS cerrahları ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için ağrı kesici ilaçlar reçete edecektir.
Alerjik reaksiyonlar: İlaçlara veya anesteziye karşı alerjik reaksiyonlar mümkündür. OMS cerrahları ameliyattan önce hastalara herhangi bir alerjileri olup olmadığını soracaktır.
Sinir hasarı: Sinir hasarı OMS’nin nadir ancak olası bir riskidir. Sinir hasarı yüzde veya ağızda uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlüğe neden olabilir.
Yara izi: Yara izi ameliyatın yaygın bir yan etkisidir. Yara izi miktarı, yapılan ameliyatın türüne bağlı olacaktır

  • .

OMS için iyileşme süresi nedir?

OMS için iyileşme süresi, gerçekleştirilen prosedürün türüne bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, hastalar ameliyatla aynı gün eve dönmeyi bekleyebilirler. Ancak bazı hastaların bir gece veya birkaç gün hastanede kalması gerekebilir.

Ameliyattan sonra hastaların doktorlarının talimatlarını dikkatle takip etmeleri gerekecektir. Bu, ağrı kesici ilaç almayı, yorucu aktivitelerden kaçınmayı ve yumuşak bir diyet yemeyi içerebilir.

Bir OMS cerrahını nasıl bulabilirim?

Diş hekiminizle iletişime geçerek, bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden tavsiye isteyerek veya çevrimiçi arama yaparak bir OMS cerrahı bulabilirsiniz. Bir OMS cerrahı seçerken, cerrahın deneyimini, eğitimini ve konumunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Sonuç

OMS, ağız, çene ve yüzün sağlığını ve işlevini iyileştirmek için geniş bir hizmet yelpazesi sunan bir uzmanlık alanıdır. Ağzınız, çeneniz veya yüzünüzle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bir OMS cerrahından randevu almalısınız.